Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O nas

           Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem, powstał  05 grudnia 2005 roku  jako odpowiedź na potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych izolowanych z życia społecznego, pozbawionych dostępu do dób kultury, których kontakty ograniczały się jedynie do środowiska rodzinnego.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego typu AB o zasięgu ponad gminnym. Swoją działalnością ŚDS obejmuje cztery gminy. Na zajęcia uczęszczają w  większości to osoby z terenu Gminy Radomyśl nad Sanem, ale również osoby z terenu gmin ościennych tj.: Gminy Zaleszany, Zaklików, Annopol. Z tymi gminami zostały zawarte stosowne porozumienia, dzięki którym osoby wymagające największego wsparcia i opieki w codziennym funkcjonowaniu mogą korzystać z pomocy instytucjonalnej, jaką świadczy nasz ośrodek.

Z zajęć w ŚDS aktualnie korzysta 36 osób, przy czym od 2005 roku liczba ta wzrosła o 11 miejsc statutowych.            

W ramach pracy z uczestnikami Dom świadczy usługi wynikające z zapisów ustawy o pomocy społecznej oraz zapisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 238, poz. 1586) z dnia 09 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.

Rehabilitacja podopiecznych ma zmierzać do włączenia i zaakceptowania ich jako równych i pełnoprawnych członków społeczeństwa, tak aby mogli korzystać ze wszystkich dóbr kultury i cywilizacji naszego społeczeństwa oraz przyczyniać się do ich tworzenia i pomnażania.

Głównym celem ośrodka wsparcia jaki określony jest w Statucie ŚDS jest wszechstronna pomoc osobom chorym psychicznie i upośledzonym umysłowo, która ma zmierzać do zwiększania zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej.

Cel ten realizowany jest poprzez stosowanie różnych form terapeutycznych takich jak:

1/  trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi.

2/ trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury.

3/ trening umiejętności spędzania wolnego czasu, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych.

4/ poradnictwo psychologiczne obejmujące konsultacje, zajęcia relaksacyjne i psychoedukacyjne, wsparcie w rozwiązywaniu zaistniałych problemów i konfliktów, wsparciu i pomocy w przejściu kryzysów. Psycholog jest również dostępny dla rodzin naszych uczestników, co służy zrozumieniu przez ich członków istoty zaburzeń psychicznych i uczeniu się konstruktywnych metod radzenia sobie z chorym i jego zachowaniem. Dla osób z upośledzeniem umysłowym prowadzona jest relaksacja oraz zajęcia grupowe ukierunkowane na rozwój poprzez zabawę z wykorzystaniem tablic, gier zmierzające w kierunku poprawy myślenia, zachowania w grupie i komunikacji. Natomiast dla osób z zaburzeniami psychicznymi pomoc psychologa skupia się na rozwiązywaniu problemów, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, napięciami, lękami i stresem.  

5/ pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

6/ pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych.

7/ niezbędną opiekę towarzyszącą od momentu przywozu do ośrodka, w trakcie treningów, usług świadczonych w ośrodku wsparcia, wyjazdów do lekarzy różnej specjalności, wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, wyjazdy integracyjne do momentu odwozu do miejsca zamieszkania.

8/ terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację, gimnastykę, taniec. 

9/ wyżywienie dla uczestników w formie 1 posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego.

10/ inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęciem zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy. Aktywizacja zawodowa odbywa się w ramach współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli, który jest realizatorem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

11/ Trening umiejętności społecznych.           

Wszystkie wyżej wymienione formy działalności terapeutycznej realizowane są w pracowniach : kulinarnej, rękodzieła, metaloplastyki, komputerowej, muzycznej oraz  Sali rehabilitacji i fizjoterapii.

 

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny