Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Tekst do odczytu maszynowego

Informacje o Środowiskowym Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem jest jednostką pobytu dziennego typu AB, obejmującą wsparciem osoby przewlekłe psychicznie chore (typ A) oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną (typ B) zamieszkałe na terenie Gminy Radomyśl nad Sanem i w przypadku wolnych miejsc osób z gmin ościennych.

Powstał 5 grudnia 2005 r. jako odpowiedź na potrzebę wsparcia osób niepełnosprawnych izolowanych z życia społecznego, pozbawionych dostępu do dóbr kultury, których kontakt ograniczał się jedynie do środowiska rodzinnego. Obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy swoją działalnością obejmuje gminę Radomyśl nad Sanem, a także gminy ościenne tj. Gmina Zaleszany, Zaklików i Annopol. Z władzami tychże gmin zostały zawarte stosowne porozumienia, dzięki którym osoby wymagające największego wsparcia i opieki w codziennym funkcjonowaniu mogą korzystać z pomocy instytucjonalnej jaką świadczy ośrodek.

Nadzór nad działalnością Środowiskowego Domu Samopomocy sprawuje Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem.

Nadzór nad zakresem działań merytorycznych sprawuje Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Koszty działalności finansowane są ze środków budżetu państwa (wojewody przekazywanych przez Gminę Radomyśl nad Sanem.

Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi działalność wspierająco – aktywizującą dla 36 osób, które ukończyły 18 rok życia. Przyjęcie do ośrodka odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej bądź jej przedstawiciela ustawowego na mocy decyzji Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Ośrodek wsparcia czynny jest w dni robocze w gdz.7.00 – 15.00. Zajęcia wspierająco – aktywizujące odbywają się w wymiarze 6 godzin dziennie, pozostały czas przeznaczony jest na czynności porządkowe, przygotowanie do zajęć, uzupełnianie prowadzonej dokumentacji a także zapewnienie opieki uczestnikom w trakcie dowożenia na zajęcia lub odwożenia po zajęciach.

Środowiskowy Dom Samopomocy działa na podstawie:

  1. Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
  2. Ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym;
  3. Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych;
  4. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;
  5. Ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego;
  6. Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych;
  7. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy;
  8. Uchwały Nr XXVIII/270/05 Rady Gminy w Radomyślu nad Sanem z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem;
  9. Porozumienia Nr 2/2005 z dnia 18 maja 2005 r. zawartego pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a Wójtem Gminy Radomyśl nad Sanem;
  10. Uchwały Nr VI/47/11 Rady Gminy Radomyśl nad Sanem z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie uchwalenia statutu Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem.

Cele i zadania Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem

Głównym celem ośrodka wparcia jest wszechstronna pomoc osobom przewlekle chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie, która ma zmierzać do zwiększenia zaradności i samodzielności a także integracji społecznej.

Cel ten realizowany jest poprzez stosowanie różnych form terapeutycznych takich jak:

  1. Trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi, trening porządkowy.
  2. Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury.
  3. Trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych, imprezach okolicznościowych.
  4. Poradnictwo psychologiczne obejmujące konsultacje, zajęcia relaksacyjne i psychoedukacyjne, wsparcie w rozwiązywaniu zaistniałych problemów i konfliktów, wsparciu i pomocy w przejściu kryzysów. Psycholog dostępny jest również dla rodzin uczestników.
  5. Pomoc w załatwieniu spraw urzędowych.
  6. Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia.
  7. Niezbędną opiekę,
  8. Terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację, gimnastykę, taniec.
  9. Wyżywienie w formie 1 posiłku przygotowanego w ramach treningu kulinarnego.
  10. Korzystnie z treningów samoobsługi i umiejętności społecznych.
  11. Inne formy postepowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęciem zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy.

Wszystkie wyżej wymienione formy działalności terapeutycznej realizowane są w pracowniach: kulinarnej, rękodzieła, metaloplastyki, komputerowej, muzycznej oraz sali rehabilitacji i fizjoterapii.

Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw

Korespondencję można składać:

  • bezpośrednio zgłaszając się w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy ul. Mickiewicza 25, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00;
  • za pośrednictwem poczty na adres: Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Mickiewicza 25, 37 – 455 Radomyśl nad Sanem;
  • za pomocą poczty elektronicznej na adres: sdsradomysl@interia.pl;
  • telefonicznie, pod numerem telefonu: 15 845 – 44 - 11

Dostępność architektoniczna

Pomieszczenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem mieszczą się w budynku III – kondygnacyjnym pod adresem ul. Mickiewicza 25, 37 – 455 Radomyśl nad Sanem. Ośrodek wsparcia zajmuje najniższa kondygnację (tzw. podpiwniczenie), parter, gdzie zlokalizowane są dwa pomieszczenia należące do jednostki oraz piętro budynku w całości zajmowane przez ŚDS.

Budynek Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomyślu nad Sanem został przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez:

  • dostęp do budynku wejściem od strony parkingu wewnętrznego, gdzie drzwi wejściowe usytuowane są na poziomie gruntu,
  • pochylnię zlokalizowaną w hollu podpiwniczenia budynku (wejście od strony parkingu wewnętrznego), umożliwiającą osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku samodzielny wjazd do ośrodka,
  • szerokie korytarze i drzwi pozwalające na swobodne manewrowanie wózkiem inwalidzkim,
  • pomieszczenia sanitarne dostosowane do osób z niepełnosprawnościami zlokalizowane na każdym piętrze budynku,
  • na wszystkich kondygnacjach brak progów i różnic w poziomie posadzki,
  • winda dostosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, posiadająca oznaczenia w alfabecie Braill’a, którą można dostać się na każdy poziom budynku,
  • wstęp z psem asystującym.

Możliwy jest alternatywny sposób korzystania z usług ośrodka ustalony indywidualnie, poprzez sposoby kontaktu podane powyżej.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny